Colostrum - komplex faktorů
Imunoglobuliny
Imunitní systém dokáže rozpoznat cizorodé zárodky (antigeny). Aby se proti nim bránil, vytváří si organismus protilátky. Tyto protilátky se také nazývají imunoglobuliny. Jsou tvořeny různými bílkovinnými sloučeninami. Tyto protilátky jsou vysoce specializované, jsou vycvičeny na zcela konkrétní vetřelce. Jsou připraveny ke dvěma aktivitám. Na jedné straně mohou vázat a likvidovat speciální proniknuvší zárodky, anebo tyto zárodky označí, takže ty pak mohou být napadeny jinými imunitními částicemi.
Přirozené růstové faktory
Dále se v Colostru nacházejí takzvané přirozené růstové faktory. Tyto růstové faktory příznivě ovlivňují výměnu látkovou. Mají vliv na imunitní systém a podněcují organismus ke zvýšené tvorbě vlastních imunoglobulinů.
Laktoferin
Laktoferin je jednou z nejvýznamnějších antivirových a antibakteriálních částic, které jsou známy. Mimo jiné zabraňuje množení bakterií. Laktoferin je železo vázající bílkovina, kterou můžeme nalézt na povrchu sliznice a v krevním séru. Brání naše tělo proti nemocem, infekcím, rakovinným nádorům a viru HIV, způsobujícímu AIDS.
Cytokiny
Cytokiny jsou rovněž bílkoviny s obsahem cukru, které mají tělesně regulační funkci. Pozoruhodné však je, jaké skupiny cytokinů jsou v Colostru obsaženy. Nejprve k interleukinu. Interleukiny slouží ke vzájemné komunikaci mezi imunitními buňkami, aby koordinovaně potíraly původce nemocí a nádorové buňky.
Vitamíny
Všichni známe pořekadlo „mysli na své vitamínové hospodářství“. Colostrum na ně myslí, a to dalekosáhle. A Colostrum ví, že vitamíny regulují látkovou výměnu bílkovin, tuků a cukrů a že je potřebuje celý organismus. Proto je jimi Colostrum plně vybaveno: vitamín A, thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), kobalamin, kyselina listová, vitamín C, cholekalciferol (D3), tokoferol (E), ubichinon (Q10).
Minerální látky a stopové prvky
Minerály jsou pro organismus stěžejními, a tedy životně důležitými látkami. Patří sem například sodík (Na) a chlór (Cl), draslík (K), vápník (Ca), hořčík (Mg) a fosfor (P). Všemi Colostrum disponuje. Obecně se za nejdůležitější stopové prvky považují: chrom (Cr), železo (Fe), fluor (F), jód (J), kobalt (Co), měd (Cu), mangan (Mn), molybden (Mo), selen (Se), křemík (Si), vanad (V), zinek (Zn), a cín (Sn). Všechny tyto látky tedy musíme přijímat v potravě, aby nevzniklo riziko projevů jejich ne¬dostatku nebo onemocnění. Colostrum skutečně velkou část těchto látek obsahuje.
Volné aminokyseliny
Aminokyseliny jsou jako bílkovinné stavební látky životně důležité pro výměnu látkovou a pro obnovu buněk. Jedna část těchto aminokyselin je pro člověka nezbytná, druhou nepotřebuje naléhavě - rád ale ocení, když ji dostane. Colostrum disponuje 26 (slovy šestadvaceti!) různými aminokyselinami, přičemž výčet sahá od alaninu přes kyselinu glutamovou až po taurin a valin.
Polypeptidy bohaté na prolin
Polypeptidy bohaté na prolin (PRP), které se v Colostru nacházejí v hojném množství a které jsou složeny z aminokyselin, jsou jako dobří duchové aktivní na nejpřednější linii pokud jde o to, aby se usměrnil příliš aktivní nebo málo aktivní imunitní systém. Jsou opravdovými tvůrci rovnováhy.
Enzymy
Enzymy hrají nosnou roli v látkové výměně všech živých organismů. Enzymy je řízena převážná část biochemických reakcí. Colostrum obsahuje jako jediný známý prostředek výživy takzvaný „enzym nesmrtelnosti“ telomerázu. Neustále vyrábí nové konce chromozomů, které DNA při rozmnožování, zvaném také replikace, ztrácí a zamezuje tak, aby se chromozomy při každém buněčném dělení zkracovaly. Lidské buňky bez aktivní telomerázy po určitém počtu replikací ztrácejí schopnost dělení. Moderní výzkum proto vychází z toho, že má telomeráza vliv na zpomalení procesu stárnutí buněk.