Aloe Vera: Královna rostlin


Aloe_vera_photo01 Aloe se v dlouhé historii lidstva považovala za rostlinu s blahodárným účinkem na lidský organismus, údajně se měla používat již v 5. tisíciletí před Kristem ve východních zemích okolo Středozemního moře. První zachované písemné svědectví o jejích účincích podává sumerská hliněná tabulka z města Nippur datovaná do doby okolo roku 2200 před Kristem a posléze Eberův papyrus z roku 1552 před Kristem.

Aloe bývala zemřelým z lepších majetkových vrstev dávána do hrobu jako symbol obnovení života a jako zásoba na cestu pro putování do říše mrtvých. 

Kromě kultovních a lékařských způsobů použití se dochovala i svědectví o uplatnění aloe v kosmetické oblasti. Kleopatra si prý vysoce cenila ošetřujícího účinku čerstvé dužiny listů ve formě přísady do koupele, a aby svým očím propůjčila zářivý lesk, používala pudr z usušených částí aloe.

Mohamedáni si této pouštní rostliny považovali nejen jako léčiva, ale i jako talismanu - měla přinášet štěstí. Aloe měla chránit před zlými duchy, podle jednoho starého obyčeje se ještě dnes v Egyptě i jiných arabských zemích aloe často zavěšuje nad vchod do domu.

Aloe byly přisuzovány výjimečné schopnosti, byla nazývána „rostlinou nesmrtelnosti", „tichým hojičem" či „zázrakem z pouště".

I proto jsou již dlouhá léta prováděny vědecké výzkumy intenzivně se zabývající zkoumáním složení dužnatých listů Aloe Vera.

Účinné látky v Aloe Vera Barbadensis Miller


I když je dnes známo přes 300 druhů aloe, největší význam pro všeobecné využití této rostliny má Aloe pravá neboli Aloe Vera Barbadensis Miller.

Rostlina pochází zřejmě z jižní Afriky, dnes se však vyskytuje prakticky na celé zeměkouli, všude tam, kde v zimě půda nepromrzá. Gel tvořící vnitřek listu obsahuje více než 200 dosud známých biologicky aktivních látek. Jde o směs polysacharidů, různých enzymů, vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, esenciálních aminokyselin. Co činí Aloe Vera tak mimořádnou, je zastoupení a přirozená kombinace esenciálních látek, které se vzájemně - „synergicky“ ve svých účincích podporují.

Vitaminy

Vitamin A ve formě betakarotenu, B1, B2, B6, stopy B12, C, PP, E, kyselina folová, niacin,cholin

 

Enzymy

Oxidasa, katalasa, amylasa, bradykinasa, ceiulasa, lipasa, aliinasa, fosphatasa, kreatinfosphokinasa, dehydrogenasa, Sgo-transamínasa, SGP-transaminasa 

 Minerály

Vápník, draslík, magnesium, sodík, měď, železo, zinek, mangan

 

Steoroly

Campesterol, lupeol, beta-sitosterol

Aminokyseliny

Lysin, threonin, valin, methionín, isoleucin, fenylalanin, tryptofan, arginin, kyselina asparagová, serin, kyselina glutamová, glycin, alanin, cystein, tyrosin, histidin, prolin, hydroxyprolin, leucin, asparagin, glutamin

 

Další 

Kyselina jablečná, lignin, sapogenin

 Monosacharidy a polysacharidy

Acemannan, arabínosa, galaktosa, glukosa, manosa, rhamnosa, xylosa, kyselina hexuronová, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, celulosa

   Aloe Vera

Nositel Nobelovy ceny prof. Warburg již před 80 lety zjistil, že nedostatečné zásobení buněk kyslíkem je hlavní příčinou jejich poškození a může vést i ke vzniku rakoviny, protože v uvedených buňkách po delší době dochází ke změně pH a kvašení. Nakonec tak může dojít k nekontrolovatelnému bujení.

Michael Peuser učí ve svých knihách o poruše mikrocirkulace, která se může odehrávat v kapilárách lidského těla v rozsahu až 150 000 km! V těchto kapilárách jsou průběžně uloženy až 3 litry krve. V krvinkách jsou uloženy okysličené a výživné látky pro asi 75 bilionů buněk.

Koncentrát Aloe Vera obsahuje více než 200 různých životně důležitých látek, které mají velký vliv na endotelové (bobtnací) polštářky na stěně kapilár. Jsou-li poškozeny, působením Aloe Vera se rychle vrátí k normálnímu průsvitu kapilár a zlepší se zásobení buněk kyslíkem. Tím se může zabránit nejen poškození buňky, ale i vzniku karcinomu a rozvoji choroby. Nádor se může zastavit nebo dokonce zmenšit, buňka se může uzdravit. Pokud už musí být nasazena chemoterapie či ozařování, nápoj z aloe může zmírnit vedlejší účinky, jako je vypadávání vlasů, nevolnosti, kožní popáleniny. V některých případech tyto účinky ani nenastanou.

 

Rostlina


Působí velmi skromně a nenáročně. Na první pohled sice připomíná kaktus, ve skutečnosti však patří k liliovitým rostlinám jako třeba česnek nebo cibule,

Aloe Vera Barbadensis Miller dorůstá výšky 60 cm a má cca 7 cm silný kmen s 15 až 17 masitými, bílozelenými kopijovitými listy s ostnatým okrajem.

Aloe Vera je doma na Kubě, v Mexiku (Yucatan), v Brazíli, v Africe a na Kanárských ostrovech, tedy v zemích s velmi horkým létem, kde po dlouhé měsíce nezaprší. Aby dokázala rostlina v těchto extrémních podmínkách přežít, vyvinul se u ní pro rostlinu unikátní systém zadržování vody. Ve svých listech obsahuje jakési dávkovače vlhkosti, které plně nasají vodou v průběhu 5 let. Samotné dospělosti dosáhne aloe v průběhu 5 let, kdy se sklízí pro další zpracování.

Pěstování a výroba


Aloe Vera se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách v krásném čistém prostředí. Většinou to bývá půvabné podhůří ve výšce nad 750 m n. m., kde jsou horké dny a studene noci. Často tam bývá sopečná půda, dostatek větru a hlavně tam nikdy nemrzne. Voda i půda jsou sledovány a nikdy zde nesmí byt použito umělých hnojiv či pesticidů.

Nová pole jsou osazena sazenicemi, pocházejícími z mateřských rostlin. Na jeden hektar připadá asi 15 000 rostlin. Za zralé se považuji rostliny starší dvou let. Z každé rostliny se ručně sklízí 6 listů 3x za rok. List musí byt delší než 50 cm a asi 12-14 cm široký. Sbírá se do speciálních přepravek (tzv. nosiček), do každé se uloží 30 kg listů. Jedno nákladní auto pobere 450 nosiček, což je 13 500 kg listů (cca 26 000 listů). Denně se zpracovává 130 tun listů. Koncentrát, který vznikne, je přemístěn do kontejnerů o objemu 20 000 l a v nich je převážen ke konečnému zpracovaní.

Čistota je rozhodující

Z plantáže se aloe přepravuje k dalšímu zpracování. Je velmi důležité, aby byl celý proces šetrný k samotnému listu (nejlepší je ruční zpracování, ale musí být dodrženy přísné hygienické předpisy). Zpracování musí probíhat za studena. Jedině tak je zachována kvalita a účinky aloe.

Slupka a dužina

Dříve byla aloe využívána jako projímadlo. Při výběru produktu je opravdu důležité zjistit, zda byla k výrobě použita jen dužina listu. Slupka listů aloe totiž obsahuje projímavou látku aloin a dále latex, který může způsobit zažívací potíže.

Pozor na aloin

Zjistěte si proto, zda byl produkt, který používáte, zpracován za studena a jen z dužiny aloe. Předejdete tím nepříjemným zážitkům na toaletě.

Aloe Vera gel z Aloe Vera

List Aloe Vera je složen z gelu a tuhé zelené slupky. Ta obsahuje nažloutlý latex, který je díky vysokému obsahu antrachinonů, jejichž hlavním představitelem je aloin, hořký a výrazně projímavý. V minulosti byl oficiálně schválen americkým úřadem pro potraviny a léky jako projímadlo.

Naproti tomu Aloe Vera gel, který je základem šťavnaté dužiny listu, obsahuje velké množství vody, ve které jsou rozpuštěny živiny a biologicky aktivní látky. Správně a technologicky šetrně zpracovaný gel z Aloe Vera není kontaminován aloinem a má při pravidelném užívání blahodárné účinky na naše zdraví.

Výběr kvalitního gelu

Při výběru kvalitního Aloe Vera gelu je důležité zjistit, jaký druh aloe byl k jeho výrobě použit. Kvalitu rovněž znatelně ovlivňuje vliv zeměpisná poloha, zemina, dostatek slunečního záření, způsob pěstování a zpracování. To by mělo probíhat výhradně šetrným způsobem za studena, aby nedošlo ke zničení struktury složitějších organických látek (ztv. tepelná degradace) a tím ke ztrátě léčebných účinků gelu a jeho kvality.

Šťáva ani nápoj z Aloe Vera není gel !

Proto je třeba rozlišovat mezi produkty od jednotlivých firem. Některé totiž používají koncentrát či sušeninu z Aloe Vera, tyto mísí s vodou v poměru 1:50 až 1:200 a dodávají pak na trh produkty s označením Aloe Vera šťáva nebo Aloe Vera nápoj z Aloe Vera. Tyto výrobky jistě dokáží uhasit žízeň, ale jejich léčebné účinky se blíží k nule. Jiné dokonce zpracovávají celé listy Aloe a následně odstraňují nežádoucí aloin. Je otázkou, jakou technologií a jak efektivně.

 

Vyžádejte si více informaci o produktech. 

Bez-nazvu-8

(c) Kosmetika Blanka 2014

Novinky