PÉČE O PLEŤ

Základy péče o okolí očí. Ve dvaceti hydratujte, po třicítce vyživujte


12.03. 2014

Pece-o-okoli-oci

Příliš mnoho přípravků může pleť zbytečně zatížit, existuje ale jeden, který by do své kosmetické rutiny měl zařadit každý. Vhodně vybraný krém, gel nebo balzám totiž dokáže zázraky s citlivou pletí očního okolí i s naší celkovou vizáží. V každém věku.

 

 

 

 

Okolí očí patří mezi vůbec nejtenčí a nejcitlivější oblastí pokožky. Je náchylné k tvorbě otoků a tmavých kruhů a s přibývajícím věkem se navíc objevují vrásky.

Po dvacítce vláha, po třicítce výživa

Pro všechny ale platí: klíčem je hydratace. Lehké gely, které intenzivně hydratují, bychom měli používat už od nějakých dvaceti let. Ideální jsou ty ve formě roll-onu, díky kovové kuličce totiž příjemně chladí a zároveň rozproudí krevní oběh. A ten je pro citlivou partii nepostradatelný.

Když se totiž krevní mikrocirkulace zpomalí, vznikají tmavé kruhy a otoky. Často za to může stres, nedostatek spánku, nezdravý jídelníček a nedodržování pitného režimu. Právě od boje s nimi je potřeba se odpíchnout. Co nezvládne zdravý (nebo aspoň zdravější) životní styl, doplní vhodný produkt: proti otokům dobře zasáhnou osvědčené gely s obsahem přírodního kofeinu.

Pokožka v okolí očí obsahuje poměrně málo mazových žláz, proto se snáze vysušuje. Často se navíc napíná kvůli činnosti mimických svalů. Všechno dohromady může za tvorbu čím dál hlubších vrásek. Nebudeme si lhát do kapsy – zcela se jich zbavit nemůžeme. Není ale od věci přejít preventivně už kolem 35. roku na hutnější krém, který pleť intenzivně vyživí a vypne.

 

Nabídka několika očních krémů z široké řady kosmetiky Janssen :


Eye Zone Gel /Hydratační oční gel   Eye Lotion / Emulze pro citlivou pleť okolo očí   Bi-Care Eye Cream /Oční krém na boj s tmavými kruhy kolem očí
561   2260   160
Je osvěžením pro oči a přináší i zjemnění temných kruhů a vyrovnání kontur. Obsahuje hyaluronovou kyselinu (krátko- a dlouho- řetězcovou), senzitiv komplex a výtažek imperata cylindrica.   Jedinečná konzistence lehkého přípravku splňuje nároky citlivé pleti. Přípravek je svým účinkem vydatný jako krém, ale nezatěžuje oční partie, obsahuje senzitivní a ochranný komplex. Vstřebává se velmi lehce, nemastí a zanechává svěží, hydratované, vyhlazené a posílené oční okolí.  

Žádná jiná část obličeje není tak citlivá jako oční partie. Kůžička v této části obličeje je 5 – 10krát tenčí, než na jiných místech obličeje. Mimo jiné není tak dobře prokrvována, má málo mazových žláz a chybí ji tukové vazivo. Pomáhá cílená péče, která posiluje tkáň kolem očí a současně jí ulevuje. Účinky produktu Bi-Care Eye Cream je dlouhodobý a je založeny na efektu shea másla, senzitivního komplexu, vitamínu E a REGU-AGE.

Stíny pod očima se projasňují, zabraňuje se vysoušení očního okolí. Redukují se kruhy pod očima a je zabráněno vzniku otoků.

Návod k použití:
Ráno a večer naneste na vyčištěnou pleť a lehce vklepejte.

Tip: Máte-li oteklá víčka po ránu, dejte gel na chvíli do lednice a oční okolí ošetřujte chladným gelem

  Návod k použití:
Aplikujte ráno a večer na okolí očí a jemně vklepejte.
  Návod k použití:
Jemnými pohyby prstů vklepat do vyčištěné pleti, nejlépe večer do oblasti očních partií. Je velice vhodný jako podklad pod oční make-up.


Jak nešlápnout vedle?

Výběr očního krému je věda, ale ponořit se do ní stojí za to. Správně zvolený přípravek je klíč ke svěžímu a odpočatému vzhledu. Stále tápete? Nechte si poradit v našem kosmetickém studiu. Požádejte o vzorky a poctivě zkoušejte. Agresivní produkty, které štípou nebo pálí – byť jemně – z užšího výběru rovnou vyřaďte."

Bez kvalitního očního odličovače to ovšem také nepůjde. Jedině dokonale odlíčené oční okolí může být i dlouhodobě zdravé a rozzářené, navíc vyčištěná pokožka dokáže krém nebo gel mnohem lépe vstřebat.

 

Zpět


Chcete si udržet mladistvý vzhled? Bez čisté tváře to nejde.


Když si pořizujete nejrůznější omlazující krémy, rozjasňující séra a make-upy, které si poradí s rozšířenými póry, pak vězte, že možná jen vyhazujete peníze oknem. Pouze dokonale čistá pleť může využít všech kladů pěstících přípravků a již sama o sobě působí zdravě a jemně bez dalších zásahů.

 

Sparsh

Nezáleží ani tak na tom, zda se líčíte či nikoliv. Každodenní očista tváře je nutná z mnoha důvodů. Sama kůže totiž produkuje maz, který může ucpávat póry. Na jejím povrchu se usazují odumřelé buňky, které ji brání dýchat a zároveň mají na svědomí nevzhledné šupinky a zašedlý tón pleti.

 

 

 

 

V poslední době žijeme se velmi znečistěném prostředí, chemikálie kolem nás a spousta prachových částic se samozřejmě během dne na obličeji i zbytku nechráněné kůže usadí a dělají neplechu. Nemluvě o mikroorganismech, které se ve špíně s oblibou množí.

 

Clean-your-face-with-oil

Čistit obličej lze dvěma způsoby - s vodou či bez ní. Záleží na vás, co vám vyhovuje více, důležitá je hlavně důkladnost, šetrnost a hlavně pravidelnost. V žádném případě se nedoporučuje používat mýdlo, kterým si myjete tělo. Existují mýdla vyvinutá k čištění obličeje, ale ty představují pouze výjimku.

 

 

 

 

Chlubit se zdravou a zářivou pletí nestojí tolik námahy, času ani peněz, jak se možná domníváte. Dodržování pár jednoduchých pravidel vás brzo dovede k vysněnému cíli.

 

Poznejte svůj typ pleti

Pokožka se s věkem i během ročních sezón může lehce měnit, zvláště spadá-li do kategorie smíšená. Mnoho žen vlastně ani neumí správně určit svůj typ pleti, sahají pak po nevhodných přípravcích a tím se připravují o radost z dokonalé pokožky. Nejlépe určí typ pleti dermatolog či zkušená kosmetička, ale spolehlivý test si můžete udělat i doma.

Umyjte si obličej vlažnou vodou, osušte ji hebkým ručníkem a počkejte 45 minut, co se bude s vaší kůží dít. Pokud cítíte výrazné pnutí a kůže nese popelavý nádech, pak jste majitelkou suché pokožky. Když se celá lesknete, máte pleť mastnou. Pokud vidíte mastnotu na čele, nosu a bradě, spadáte do kategorie smíšené, tedy normální pleti. Podráždění a zarudnutí ukazuje na citlivou pokožku, která však může být suchá i mastná.

 

Zvolte správný přípravek

Jakmile znáte svůj typ pokožky, snadno sáhnete i po vhodném odličovači. Zatímco sušší pleť přivítá více mléka, krémy a oleje, mastná si více libuje v gelech.

 

Firma Janssen Cosmetics nabízí speciální mycí přípravky na obličej v podobě gelů, pěn, mlék a vod.

 


 

Eye Make-up Remover   Clarifying Cleansing Gel
  Purifying Tonic Lotion
8800   4400   4401
Odstraňovač očního make-upu.
Odličovač, který respektuje citlivost víček a řas. Hodnota pH (7,2) je přizpůsobena lehce alkalické tekutině slz.
 

Čistící gel na mastnou pleť
Obsahuje kvasinkový extrakt, alantoin a decyl glucosid. Redukuje a normalizuje činnost tukových žláz, působí lehce adstringentně. 

 

Pleťová voda pro mastnou a nečistou pleť
Obsahuje alantoin, kvasinkový výtažek. Vhodná i po depilacích jak v obličeji, tak i po celém těle.

Návod k použití:
Na vlhký tampon kápněte malé množství přípravku a jemným kroužením odstraňte make-up z očních víček a rtů. Protože neobsahuje olej, je vhodný pro všechny věkové skupiny, pro dráždivou a citlivou pleť a také pro oči s vodnatými otoky.
   Návod k použití:
Gel ráno a večer naneste vlhkými prsty na pleť a lehkým kroužením napěňte a rozpusťte tak povrchové nečistoty. Poté důkladně opláchněte dostatečným množstvím vlažné vody a pleť tonizujte ideálně tonikem.
  Návod k použití:
Na tampon kápněte dočisťující tonikum a kroužením aplikujte po každém mytí na povrch pleti.

 


 

 

 

Trénink dělá mistra

Nejde samozřejmě jen o fakt, že ji čistíme, ale i o to jak. Měli bychom být důkladní, ale ohleduplní, respektovat typ pleti a její citlivost.

Večer začněte vždy odlíčením očí. Jedná se o nejcitlivější partii obličeje, proto používejte speciální přípravek. Mycí gel v žádném případě nestačí.

Odličovač je nejlepší nanést na vatový tamponek a na chvilku přiložit na víčko a řasy. Make-up se tak uvolní a půjde lépe dolů. Stírejte ho jemnými kruhovými tahy od vnějšího koutku oka k vnitřnímu. Oči odličujte tak dlouho, dokud nebude tamponek čistý.

Při volbě dalších přípravků, čisticího mléka či gelu a pleťové vody, se pak řiďte tím, jaký typ pleti vlastně máte. U mastného typu je můžete doplnit i o peeling, pokud máte naopak pleť suchou, rozhodně vybírejte s rozmyslem. Určitě vynechte prostředky, které silně ovlivňují pH, a pleťové vody s obsahem alkoholu.

Také s pleťovou vodou bychom pak měli pracovat tak dlouho, dokud nebude tamponek zcela čistý. Až na dokonale vyčištěnou tvář patří hydratační krém, uvidíte, že se mnohem lépe vstřebá.

Pouze čistá pleť navíc může během spánku správně regenerovat a dýchat. Naše pokožka totiž potřebuje odpočívat, stejně jako my. O důvod víc jí oněch pár minut denně věnovat. 

Bez-nazvu-7


Návštěvy u kosmetičky: kdy začít a proč vytrvat?


19.02. 2014

Koupila jste si poukázku ke kosmetičce a čekáte, že odejdete ze salonu mladší a krásnější? Takhle to bohužel nefunguje. Jako příjemnou relaxační službu si hýčkání v salonu občas dopřejte, ale aby "kosmetika" opravdu fungovala, musí jít o pravidelnou péči. Jinak vyhazujete peníze. 

Kdy-zacit-3

Bylo vám už třicet (možná čtyřicet), nikdy jste nebyla u kosmetičky a začínáte propadat panice, že neděláte pro svoji pleť maximum? Klid, nemusíte se stresovat. Pokud jste se o pleť poctivě starala a pokud netrpíte nějakou zdravotní komplikací, až dosud nebyl odborný zásah nutný.

Roky pečlivého odličování a ošetřování obličeje krémy a občasnými maskami k něčemu opravdu byly. Teď se vám úsilí vrací právě tím, že je pokožka pěstěná. Přesto mezi třicítkou a čtyřicítkou začnete na tváři pozorovat jen drobné mimické vrásky a to je ten čas pro to, abyste se pomalu začala rozhlížet po nějaké šikovné kosmetičce. To, jak se v tomto věku začnete starat o pleť, bude vidět za dvacet let.

Samozřejmě má návštěva salonu význam, i když jste mladší a přetrvávají u vás problémy s akné. Tím, že si necháte vyčistit pleť odborně, předejdete jizvám, které hrozí z vašich neodborných zásahů. Akné navíc umíme vyléčit speciální řadou přípravků, takže se s ním nemusíte dlouho trápit.

Domácí dřina nekončí

Pokud začnete pravidelně navštěvovat nějaký salon, berte tuhle péči jen jako doplňkovou. Zázraky nepřijdou, když si budete myslet, že tímto vaše "dřina" u domácího zrcadla skončila.

Platí také, že i návštěva kosmetičky musí být pravidelná, jinak vyhazujete peníze. I to je možná důvod toho, že jste nezaznamenala žádnou změnu, i když jste si o dovolené v lázních nechala odborně vyčistit a namasírovat obličej. Cítila jste se příjemně, ale pro stav pleti nemá taková “jednorázovka“ žádný význam. Je třeba být důslednější a na návštěvu k odborníkovi se vydávat jednou za měsíc. To pokud nemáte žádné problémy, třeba zmíněné akné, které vyžaduje častější péči - třeba i dvakrát týdně.

U kosmetičky zaplatíte od 350 do 1 000 korun - podle toho, kolik úkonů si na pleti necháte provést.

Od pětapadesáti povinně

Jak už bylo řečeno, odborné ošetření obličeje má u zdravé pokožky obličeje význam po třicítce. Po čtyřicítce je ještě potřebnější a kolem pětapadesáti by mělo být téměř povinné. Týká se to především žen, ale kosmetické salony mají i mužskou klientelu.

Jak pleť stárne, žádá si stále větší péči. Po čtyřicítce totiž začíná v těle ubývat ženský hormon a pleť přestává fungovat tak jako dosud. Dostává najednou jakoby unavený až naštvaný výraz tím, že ochabuje a objevují se hlubší vrásky. Obnova pleťových buněk se zpožďuje a ty staré zůstávají na povrchu a způsobují matný vzhled pleti, ta je hrubá a póry se zvětšují. Můžete je sice olupovat v domácích podmínkách díky přípravkům s různými koncentracemi kyselin, ale kosmetička to zvládne lépe. Má na to přece jen lepší přípravky, z nichž mnohé ani do rukou amatéra nepatří. Jsou příliš silné a v častějších dávkách by mohly obličeji ublížit.

Neplaťte zbytečně za design 

Pokud začnete pátrat po kosmetických salonech, bude nejlepší, když dáte na něčí doporučení, abyste nevyhodili peníze za službu, která za to nestojí. Všímejte si detailů - třeba toho, jestli s vámi vyplní diagnostickou kartu a snaží se tak zjistit váš přesný zdravotní stav.

Rozhodně nepřehlížejte hygienu. Čistotu poznáte na první pohled, ale hlídejte si i to, jestli si kosmetička umyje ruce před každým kontaktem s vaší pletí a zdá má nástroje vydezinfikované.

Kosmetička by vám měla dopřát klid. Vy si totiž platíte nejen její péči, přípravky, ale i relaxaci. Špatně také je, když se ze salonu musíte plížit tak, aby vás nikdo nepotkal, protože máte na obličeji nehezké zarudlé fleky. Správná kosmetička by vás měla vybavit radami, aby se vám nestalo to, co mnohým ženám - že utrácejí tisíce za krémy, které nepotřebují.

Zkušení také vědí, že je pro pokožku přínosnější, pokud se používá kolekce přípravků od jednoho výrobce.

Příklad pěstěných Francouzek

Když vydržíte několik měsíců, zpozorujete na obličeji výsledky. Dočkáte se, přestože netrpíte na vrásky a není vám tolik, abyste museli kůži "napínat" - pokožka bude čistší, zářivější. Vytrváte-li, můžete se i v sedmdesáti těšit z pěstěného vzhledu. Příklad hledejte u Francouzek, které si na rozdíl od nás návštěvy v salonech krásy užívají pravidelně, a pak nemusí řešit věk.

 

Zpět

 


I mužská pleť vyžaduje speciální péči


11.02.2014

Naše společnost se vyvíjí a muži se mění. Kosmetické salóny ani plastická chirurgie již nejsou výsadou žen, to samé lze říci i o domácí péči o tělo i pleť. I muži se totiž chtějí líbit a snaží se přizpůsobit prostředí, ve kterém se pohybují.

 

 

 

 

 

Únava, stres a působení znečištěného ovzduší se nevyhýbá ani mužům. I oni mají citlivou pleť. Ostatně podle studie Ipsos Europe 2001 každý druhý muž mladší 35 let uvádí, že má právě citlivou pleť.

Pleť mužů je na rozdíl od té ženské mastnější, silnější a teplejší, jelikož je v ní více krevních vlásečnic. Každodenní holení některé z těchto vlastností ještě zvýrazňuje, protože při holení pleť přichází o povrchový kožní maz, což způsobuje podráždění, drobné záněty a v jisté míře i dehydrataci pleti. Mužská pleť je proto citlivější vůči agresivním vlivům vnějšího prostředí.

Odlišnosti mužské kůže

Je až o 20 % hutnější než ženská kůže, udržuje větší množství vody a její metabolismus vyžaduje větší energetický přísun.

Struktura dermis je bohatší na kolagenová vlákna. Mužská kůže je hutnější, a proto stárne odlišným způsobem a později.

Mazové žlázy jsou početnější a aktivnější. Produkují až 2x více mazu. Proto je mužská pleť přirozeně mastnější, lesklejší a má větší sklon k nedokonalostem.

Kůže mužů je vybavena řadou hormonálních receptorů, zvláště pak pohlavními hormony steroidového typu. Její specifika z velké části vyplývají z vlivu mužských hormonů, zvláště pak testosteronu. Ten ovlivňuje mnoho fyzických a psychických parametrů, které odlišují muže od žen, jako např. výška, váha, svalstvo, nebo také chování... Zároveň také ovlivňuje, jakým způsobem u mužů dochází ke vzniku vrásek, váčků pod očima, ochabování rysů v obličeji, ke vzniku rozšířených pórů a pigmentových skvrn. Právě proto by měli muži používat kosmetické přípravky určené přímo pro ně.

Čištění pleti

Ani muži by neměli zapomínat na čištění pleti. Je to podle odborníků ten první nejdůležitější a zásadní krok. "Muži mají na obličeji rozšířené póry a velmi aktivní mazové žlázy a právě čištění zbaví pleť přebytečného mazu, vyčistí póry, což spolehlivě zamezí tvorbě pupínků a dalších nedokonalostí pleti," radí kosmetička Blanka. 

Pro hloubkové vyčištění pleti se pak doporučuje používat minimálně jednou týdně tzv. peeling. Čistící emulze, jež obsahují jemné mikročástice, dokážou vyhladit pleť a odstranit z ní odumřelé kožní buňky. "Muži jistě u používání peelingu ocení i to, že zabraňuje zarůstání vousů," dodává. 

Hydratace a výživa pleti

Kromě přípravků na holení a po holení by muži měli dbát i na výživu a hydrataci pleti. Na trhu je dnes již k dostání celá řada přípravků, které udrží mužskou pleť ve skvělém stavu a navíc si poradí s vráskami a ochrannou proti UV záření. "Muži by se neměli bránit ani speciálním přípravkům na oči, které dokážou zabránit tvorbě vrásek v okolí očí a zároveň si poradí s kruhy a otoky pod očima," radí kosmetička.

 

Firma Janssen Cosmetics nabízí pánskou řadu MAN. Je to speciálně upravená řada pro potřeby pánské pleti, namáhané holením, obsahující minerály, stopové prvky ke zklidnění, zvýšení hydratace a regeneraci pleti.

 

 


Čistící mléko pro každý typ pleti   Účinný gelový koncentrát k vypnutí pleti   Účinný gelový koncentrát k vypnutí pleti
500   6200   6300
Rozpouští a důkladně odstraňuje nečistotu, mastnotu. Obsahuje avokádový olej.   Gel s mořskou řasou, hyaluronovou kyselinou,panthenolem, vitamínem E a minerály, zjemňuje, zvlhčuje a zabraňuje předčasnému stárnutí.   Obsahuje hyaluronovou kyselinou, pentapeptidy, vitamíny A, C a E, který dokáže pleť zásobit účinnými látkami, dostatečně hydratovat a ochránit proti volným radikálům.
Návod k použití:
Ráno a večer nanést malé množství špičkami prstů na vlhkou pleť a krouživými pohyby vmasírovat. Poté omýt teplou vodou a tonizovat.
  Návod k použití:
Ráno a večer nanést na tonizovanou pleť a lehce vmasírovat.
  Návod k použití:
Ráno a večer nanést na očištěnou tonizovanou pleť lehce krouživými pohyby vmasírovat.

Tip:
Vhodné jako podklad pod Energizing hydro gel, nebo jako oční krém.

Zdroj fotografií: Google.com, Janssen Cosmetics

Zpět


Jak používat tužku na oči – tipy a triky


08.01.2014

Nejprve si ujasníme, co všechno se dá špatnou aplikací tužky na oči způsobit. Popravdě, není toho málo, proto se spíše vyplatí si malování linky velmi promyslet a dát si na něm záležet. Linka nesmí být nikdy příliš tmavá, ostrá až hrubá nebo velmi nápadná. Pak totiž nastane efekt, kdy bude oko vypadat přehnaně nalíčené a kromě odlíčení se s tím cestou k nápravě mnohdy nedá nic jiného udělat. Naopak linka může oko efektně zvětšit, což je asi nejvíce chtěné kouzlo nás všech. Proto správné použití tužky na oči je klíč k dokonalému nalíčení.

 

Základní nalíčení oka

Nyní si představíme líčení, které je vhodné do práce či na víkend pro ženy, které nechtějí vyloženě zvýraznit oči, poutat na ně pozornost a spíše chtějí být nalíčeny přirozeně. Klíčem k takovému líčení je malování „lehkou rukou“. Pokud nejste tmavší typ jako Catherine Zeta-Jones nebo Beyonce, pak je pro vás lepší vybrat si světlé stíny než velmi tmavé nebo černé. Nalíčené oko by mělo vypadat přirozeně, proto černou nechte zatím spát. Z nářadíčka budete potřebovat tekuté linky nebo linku v tužce, dále sytě barevné stíny a řasenku.

 

Krok číslo 1: Podržte kůži horního víčka tak, aby byla napnutá, a aplikujte oční linku od vnějšího koutku směrem k vnitřnímu a zastavte se ve dvou třetinách víčka. Snažte se malovat linku přímo u řas, ne nijak výše. Pro větší účinek namalujte vnější část linky výrazněji než tu vnitřní.

Krok číslo 2: Naneste pečlivě oční stíny na oční víčko a nakonec i přes linku, která se tak zjemní a celé víčko se sjednotí.

Krok číslo 3: Dále naneste stíny i pod spodní řasy směrem od vnitřního koutku. Raději stíny nedotahujte podél celého víčka, oko by se totiž opticky zmenšilo a také stíny neudělejte tak syté, jako na horním víčku.

Krok číslo 4: Očistěte jakoukoli chybičku pomocí vatového tampónku.

Tip: Oko ještě zvětšíte, pokud spodní vnitřní koutek vymalujete bílou tužkou na oči.

Kouřové oko

Prostě neodolatelný styl nalíčení oka, který snad nikdy nevyjde z módy. Budete neodolatelná, tedy pokud se nalíčíte správně. Může se totiž lehce stát, že to lehce přeženete.

 

Krok číslo 1: Opět držte napnuté oční víčko a pečlivě naneste linku, tentokrát však od vnitřního koutku. Střed oka namalujte silnější.

Krok číslo 2: Použijte vatový tampónek k jemnému rozmazání linky.

Krok číslo 3: Otiskněte pořádně aplikátor do očních stínů a naneste je přes rozmazanou linku (přebytek očních stínů z aplikátoru raději sfoukněte). Vrstvení stínů na linku je malé tajemství, jak udělat perfektní kouřové oko.

Krok číslo 4: Líčení završíte dokončením horního víčka, které sytě namalujte od řas a směrem nahoru ubírejte na intenzitě barvy očního stínu. Jak jste možná sama postřehla, tak šířka linky dělá s okem přímo divy. Záleží tedy na tom, jak chcete, aby líčení vypadalo a podle toho linku rozšíříte nebo zúžíte. Můžete ji také efektně prodloužit směrem od vnějšího i vnitřního koutku.

 

Pokud se spolehnete pří líčení jen na tužku na oči, pak namalujte nad sebe dvě stejně široké linky, ale každou jinou barvou, avšak vždy tón v tónu. Například khaki zelenou se zlatou, hnědou se zlatou, růžovou se stříbrnou. Důležité je při tomto líčení aplikovat linku velmi pečlivě a na napnutou kůži víčka. Jedině pak totiž může být linka dokonalá.

Zdroj fotografií: Fotolia.com

Zdroj: http://www.moda.cz/

Bez-nazvu-7


Zima pleti nesvědčí. Čtyři chytré kroky ji pomůžou vrátit do formy


15. ledna 2014 0:30

V zimě je naše pokožka doslova podvyživená. Bývá suchá, podrážděná, zarudlá, řečeno laicky: odmítá spolupracovat. Právě teď je proto na místě zapátrat po tom, co pro naši namáhanou ochrannou schránku můžeme udělat. Abychom vám to usnadnili, dali jsme dohromady to nejdůležitější.

Chladné počasí je pro naši pokožku zátěž. Vyžaduje proto zvláštní výživu i...

Chladné počasí je pro naši pokožku zátěž. Vyžaduje proto zvláštní výživu i ochranu.| foto: Profimedia.cz

1. Zdraví pleti prochází žaludkem

"Pokožku v zimním období zatěžují jak nízké teploty, tak prudký vítr. Vysušují a narušují její ochrannou bariéru," shrnuje sezonní trable pleti Yvonne Bergerová, estetická dermatoložka z pražské BcD Clinic. "Chladné počasí má navíc na svědomí horší krevní oběh v pokožce obličeje, ta pak nemá dostatek živin ani kyslíku, a všechny regenerační procesy se tak zpomalí."

Výživě ale můžeme pomoci, podotýká expertka. Nezbytné je podle ní dodat tělu vitaminy, zejména A, C a E. Když nesvítí slunce, sníží se také tvorba vitaminu D, který se stará mimo jiné o zdravý, mladistvý vzhled pleti. "Nestačí dodávat vitaminy skrze krémy," myslí si dermatoložka, "důležitá je i pestrá strava."

Rozhodně neuděláte chybu, když si budete dopřávat sezonní, nejlépe lokálně vypěstovanou zeleninu, jako je celer, červená řepa a kořenová zelenina vůbec, červené i bílé zelí, cibule a česnek. Z ovoce jsou ideální jablka, v jídelníčku by neměly chybět ani ryby a další plody moře. Právě ty jsou skvělým zdrojem důležitého "déčka".

2. Bez kvalitních přípravků to nepůjde

"Mráz pokožku vysušuje, proto vám nejspíš nebude stačit lehký hydratační krém," vysvětluje Yvonne Bergerová. "Vyměňte ho raději za přípravek mastnější, který ji lépe ochrání, a aplikujte ho nejen na tvář, ale i na krk a dekolt. Právě teď jsou vhodné ty na bázi oleje – čím víc ho krém obsahuje, tím účinněji chrání pleť před ztrátou vlhkosti."

Nenechte se zmást: krém, který pro zimní období zvolíte, by rozhodně měl mít UV filtr, upozorňuje korektivní dermatoložka Jitka Chaloupecká, která působí v pražském Laserovém centru Anděl. "Při výběru berte ohled na typ pleti. I teď platí, že stárnoucí a suchá pokožka potřebuje jiný druh přípravku než třeba aknózní či ekzematická," dodává.

Make-upu se podle ní vzdávat nemusíte, naopak. "Pokud je kvalitní, funguje jako druhá vrstva, která zlepší ochranu pleti před vysušením," tvrdí odbornice. Opatrnější ale musíme být při odličování: "V zimě se vyhněte pleťovým vodám s obsahem alkoholu, ty totiž pleť vysuší ještě víc," radí Yvonne Bergerová. "Nepoužívejte ani mýdla, jejich účinek je obdobný."

3. Poraďte si se zarudnutím

Pohled do zrcadla po návratu ze zimní procházky nepatří mezi naše oblíbené momenty. Můžou za to všudypřítomná zarudlá místa, šupinky na kůži či rozšířené žilky. "To všechno k mrazivému období patří," přitakává Jitka Chaloupecká.

Hlavní důvod? "Přechody z vytopených místností do venkovního chladu a naopak," popisuje expertka. Drobné cévky v pleti se totiž v chladu stahují a v teple zase roztahují. Pro pleť je to nepochybně zátěž – i z dlouhodobého hlediska.

"Může se stát, že zarudne trvale," říká Yvonne Bergerová. "Jste-li k červenání nebo praskání žilek náchylná, je dobré používat přípravek, který má za úkol mu předcházet." Na vhodný produkt se zeptejte u kosmetičky nebo v lékárně.

4. Nezanedbávejte citlivé oblasti

"Zvláštní pozornost si podle Yvonne Bergerové žádají oční partie. "Pleť v okolí očí má málo mazových žláz a chybí jí ochranný tukový film. Když se k zimě a větru přidá nedostatečná péče, rychleji se na ní tvoří vrásky." Stejně jemné a citlivé jako okolí očí jsou i rty, které v zimě snadno popraskají. Balzám na rty proto noste stále při sobě a nanášejte ho opakovaně, radí dermatoložka.

Stejná pravidla platí pro vysušenou pokožku rukou: "Ruce v zimě velmi trpí," upozorňuje Jitka Chaloupecká. "Častěji je proto promazávejte vhodným krémem. A samozřejmě je nezapomeňte chránit rukavicemi." Ať se nám to líbí nebo ne, telefony s dotykovým displejem v zimě patří do kabelky.

Zdroj:http://ona.idnes.cz/

Bez-nazvu-7

(c) Kosmetika Blanka 2014

Novinky